Lyg žaibas iš  giedro dangaus „trenkusi“ žinia, jog dvi Indijos bendrovės į Rokiškį nori investuoti beveik 200 mln. eurų, sukėlė tikrą susidomėjimo bangą visos šalies mastu. Rokiškio rajono gyventojai taip pat neramūs: ar Rokiškyje iš tikrųjų bus įsteigti šimtai papildomų darbo vietų, ar tai tik tušti rajono mero Antano Vagonio pažadai artėjant rinkimams. Pastarasis neslėpė, jog dėl svetimšalių investuotojų pažadų įtarimų kyla ir pačiam, tačiau pripažino, jog pasklidusi žinia atkreipė ir Lietuvos verslininkų dėmesį. Apie situaciją kalbėjomės su pačiu rajono meru.

– Rokiškį „sujudino“ žinia, kad Indijos kompanijos nori investuoti į Rokiškį ir steigti čia gamyklas. Viešai skelbiama, jog  Rokiškį  „aptiko“ Indijos prekybos rūmai, kurie gyvuoja tik mėnesį. Ar Jums tai nekelia įtarimų?
– Įtarimų? Na, įtarimai visada kyla, tačiau tai neturi trukdyti mero veiklai. Tai vis gi yra strateginis įvykis visai Lietuvai, todėl manau, jog visos tarnybos tiesiog dirba savo darbą. Šiuo projektu domisi ir plačiai žinoma ne pelno siekianti organizacija „Investuok Lietuvoje“.

– Ar su investuotojais ankščiau buvote susitikęs, ar sutarties pasirašymas buvo pirmasis Jūsų susitikimas?

– Visas derybų procesas vyko ir nuotoliniu būdu, ir realiais susitikimais. Tai pusės metų ,,apsižiūrėjimo“ veiklos  rezultatas, kuris baigėsi ketinimų protokolo pasirašymu.

– Ar indai lankėsi Rokiškyje, apžiūrėjo sklypus, susipažino, ar miestas tikrai atitinka jų reikalavimus?

– Taip, galimi investuotojai iš tolimosios Indijos Rokiškyje lankėsi, apžiūrėjo sklypus. Jų teigimu miestas atitiko jų reikalavimus.

– Artėja mero rinkimai. Ar stambūs investuotojai kartais nėra Jūsų rinkiminis triukas?

Nesusiečiau to su rinkimais. Aš per visą kadenciją dirbau ir dirbu atsakingai, nuosekliai. Mero veikla turi būti vieša, o kaip tai pavadins žurnalistai – ne mano valioje. Dažnai žiniasklaida pamiršta, kad ji – ketvirtoji valdžia, kuri žinią gali pasukti bet kokiu kampu.

– Ankščiau turėjote patarėją verslo klausimais. Kodėl dabar jo šalia nematyti? Ar toks patarėjas Jums nereikalingas?

Ankščiau turėjau patarėją, kuris buvo atsakingas už ekonomines veiklas bei darbo kokybę. Tačiau naujoji dauguma, norėdama susilpninti mero instituciją, paliko man tik vieną patarėją. Žinoma, visuomeninį patarėją investicijoms ir verslo klausimais tebeturiu – bendravimas vyksta informacinių technologijų pagalba, tačiau mums tai bendradarbiauti nė kiek netrukdo.

– Apie verslą ir investicijas kalbate drąsiai, užtikrintai. Iš kur tiek žinių?

Už mano nugaros dirba visas būrys Rokiškio rajono savivaldybės specialistų, juristų,  visuomeninis patarėjas investicijoms, geranoriškai padeda dauguma Rokiškio verslininkų ir ūkininkų. Galiausiai pats esu dirbęs banke būtent su investicijomis į verslo projektus. Dabar suprantate, kokia komanda dirba su manimi? Meras ne vienas!

– Žinia apie svetimšalius investuotojus pasklido po visą šalį. Galbūt po šios žinios investuoti į mūsų kraštą panoro ir kiti, vietiniai ar kituose miestuose verslus įkūrę asmenys?

Dėkoju už puikų pastebėjimą. Viešai pasklidusi žinia iškart išjudino verslo bendruomenę, padidėjo susidomėjimas komercinės paskirties žemės sklypais, sujudo ir jau seniau privatizuotų  sklypų savininkai, atsinaujino derybos su jau pamirštais partneriais. Buvo atvykęs ūkininkas, kuris pasakojo, kad ši žinia palengvino rajono žemės pardavimą jam palankia kaina. Juk ne paslaptis, kad rinka yra labai jautrus organizmas. Puikus pavyzdys yra Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trampas: jo pasakytas žodis gali paveikti net naftos ar ryžių kainas visame pasaulyje. Turiu žinių, kad minėto prezidento veiksmai išjudino JAV gamyklų perkėlimą į kitas pasaulio šalis. Pasaulis nestovi vietoje.

– Ko trūksta Rokiškiui?

Visų pirma rajonui trūksta gerų idėjų, o antra – investicijų. Todėl pagrindinis mūsų darbas ir yra tas investicijas į rajoną ir pritraukti: derėtis su pramonininkais ir smulkiaisiais verslininkais, kad jų veikla būtų plečiama, tarpininkauti produkcijos realizacijos srityse bei derybose su partneriais. Pavyzdžiui, esame susitarę su Vokietijos atašė verslui, kuris visada dalyvauja derybose su partneriais iš tos šalies;  turime savo globėją Lenkijoje – Prezidentą Bronislavą Komarovskį. Taip pat esame pasirašę sutartį Kinijos Liaudies Respublikos Harbino miestu (10 mln. gyventojų), su kuriuo galime bendradarbiauti visose verslo srityse. Ir paskutinis – pasirašytas ketinimų protokolas su Dubajaus ir Indijos įmone, padedant Alinai Adomonytei. Pastaroji yra viešai pareiškusi, kad nori padėti Rokiškiui.

– Kokiais būdais į rajoną bandote pritraukti investicijas?

Visais įmanomais būdais. Kur bebūčiau, visur dirbu kaip rajono ambasadorius. Turiu didelį ratą ir rėmėjų, ir pagalbininkų visose srityse.

– Žmonių skaičius rajone mažėja – žmonės emigruoja į užsienį, keliauja į didmiesčius – miestas nyksta. Kodėl Rokiškis turėtų būti įdomus investuotojams? Kuo jis išsiskiria iš kitų Lietuvos miestelių?

Tai, kas vyksta šiandien, yra gyvenimo ir aplinkos pokytis – viskas priklauso nuo mūsų pačių, tiesiog reikia viską gebėti priimti kaip iššūkį. Neturime nuleisti rankų ir  laukti iki kol visi išvažiuos. Švenčiame valstybės šimtmetį, pažiūrėkite, su kokiais sunkumais susitvarkė mūsų valstybės vyrai – juk turime tą patį geno fondą! Tiesiog reikia nustoti kaltinti vieniems kitus, verkšlenti ir imti daryti viską, kad rajonas atsigautų. Svarbiausia nebijoti laužyti stereotipų – juk matote, kas atsitiko, kaip visi suglumo ne dėl to, kad ateina investicijos, bet todėl, jog jos ateina į Rokiškį – mažą, mažai kam žinomą šiaurės rytų Lietuvoje esantį miestelį. Jei būtų kalbama apie didžiules investicijas į Kauno, Klaipėdos miestą – tai didžiulių bangų nebūtų sukėlė, o visi informaciją teikiantys šaltiniai būtų apsiriboję trumpo turinio žinute.

Viską galime interpretuoti taip, kad niekas netiki laisvo žmogaus idėjomis, regionų pokyčiais, tuo, jog mažas miestelis gali atsigauti. Jei tai vyktų užsienio valstybėse, pvz. Prancūzijoje, tokią žinią priimtume kaip savaime suprantamą, tačiau vėlgi – tai nepriimtina, nes viskas vyksta Rokiškyje, kurio meras ne koks Visvaldas Matijošaitis (Kauno meras – aut. past.) ar Ričardas Malinauskas (Druskininkų meras – aut. past.). Jau tiek daug jėgų įdėta norint sumenkinti mero instituciją bei rajoną…

Pats akivaizdžiai matau, kaip pati aplinka bando priešintis, nors puikiai galėtų pasinaudoti suteikiamomis galimybėmis. Tereikia visiems susitelkti į vieną kumštį: ministrams, Seimui, verslininkų konfederacijoms, žurnalistams ir daryti viską, kad investicijoms nebūtų jokių kliūčių, galbūt daryti tam tikras išimtis, pakeisti kai kuriuos su verslu susijusius įstatymus. Juk galiausiai išliks tik tokia visuomenė, kuri sugebės greičiausiai reaguoti į situaciją ir pokyčius.

Šiai dienai sugebėjau suvienyt tik labai nedidelę dalį žmonių norinčių mums padėti. Negaliu nepasididžiuoti – net ir ta maža dalis davė postūmį. Lieka tik įsivaizduoti, kiek daug galėtume padaryti, jei rajono taryboje turėčiau tokią komandą kaip savivaldybės administracijos darbuotojai…

MONIKA MEILUTYTĖ © Rokiškio Sirena

Komentuok per facebook!